Види дахів приватних будинків
Якщо говорити в цілому, то всі дахи за своїми особливостями в конструктивному плані діляться на скатні та плоскі. І ті, і інші мають ряд переваг і недоліків.
Наприклад, зараз плоский дах в приватних будинках, практично не використовуються. Причина криється в тому, що ухил в 3 градуси, який має дах такого типу, веде до того, що з нього погано «сходять» атмосферні опади. А це значить, що про надійність плоского даху годі й казати. Та й в дизайнерському відношенні плоский дах сильно програє скатному. Тому, в більшості випадків, плоский дах використовується тоді, якщо на ньому планують організувати будь-який додатковий простір типу басейну або тераси.
Набагато практичніше в цьому плані скатний дах, який має ряд переваг щодо даху плоского типу. Достатній кут ската сприяє тому, що дах самостійно очищується від води і снігу, і в цілому являє собою більш надійну конструкцію, ніж плоский дах. Під таким дахом можна легко зробити горище або мансарду. Всупереч ряду переваг, у скатного даху є і деякі недоліки, які пов'язані з дорожнечею будівництва і зі складністю ремонту в процесі експлуатації.
Скатні дахи з горищем і мансардою
Власник майбутнього будинку повинен вибирати конструкцію:
- горищного типу
- без горищних (мансардного).
Дах горищного типу відрізняється своєю простотою споруди, тому такий дах можна легко спорудити навіть самостійно. Крім того, цей тип передбачає можливість ремонту без суттєвих затрат. Якщо вибір зроблено на користь горищного даху, то необхідно відразу визначитися з тим, чи буде горище експлуатуватися надалі, чи ні. Тобто саме від цього рішення і буде залежати вибір верхнього перекриття горища, яке може бути як дерев'яним, так і ж/бетонним.
ФОТО: Дахи з грищем
До ще одного типу даху відносяться мансардні. Основна їх відмінність від горищних дахів в приватних будинках полягає в тому, що зовнішніми стінами в цьому випадку будуть виступати покрівельні конструкції. Такий дах вельми оригінальний, тому і зовнішній вигляд самого будинку буде дуже незвичайним. Робоча площа горищного приміщення в цьому випадку зменшується, а сам процес зведення мансардного даху дуже нелегкий і самостійно впоратися з ним без відповідного досвіду, нелегко.
Різновиди скатних дахів
Крім того, конструктивні особливості можуть визначати та різні кути нахилу дахів приватних будинків. Причому кут нахилу покрівлі найчастіше обумовлений не естетичними міркуваннями, а практичною стороною і певними вимогами.
Односхилий дах
На цей момент, найпростішим і дешевшим вважається односхилий дах. Це плоский вид даху, який спирається на стіни, що мають різну висоту. В результаті чого, нахил даху відбувається в одну сторону. Зазвичай він найчастіше використовується при будівництві сараїв, гаражів і інших господарських будівель. Але нерідко його можна побачити і на дачних будинках. При всіх своїх перевагах, основний недолік такого даху полягає в тому, що мансарду в будинку з таким дахом облаштувати не можна. Та і її зовнішній вигляд залишає бажати кращого.
Двосхилий дах
2-х схилий дах є найпоширенішою конструкцією в селах і в невеликих містах. Як можна здогадатися, складається такий дах з 2-х скатів, з'єднаних один з одним за допомогою «конька». Цікаво, що такі скати бувають як симетричними відносно один одного, так і відрізнятися один від одного кутом нахилу або довжиною. Під таким дахом можна легко обладнати горище або мансарду. Цей вид даху можна сміливо вважати самим практичним і найбільш поширеним. Частини стін будівлі, які обмежують горищне приміщення з обох сторін, називаються фронтонами.
Вальмовий дах
Якщо замість фронтонів встановлюються 2 скати трикутної форми, то даний дах має назву вальмовий, а самі скати іменуються вальмами. Якщо порівнювати цей тип даху з розглянутим вище, то споруджувати його набагато складніше. Тому, будівництво такого даху необхідно довіряти тільки професіоналам. Зате стійкість таких дахів до опадів і сильних вітрів — просто феноменальна.
Напіввальмовий дах
Напіввальмовий тип даху вважається проміжною ланкою між 2-х скатним та вальмовим дахом. Торцеві фронтони в цьому випадку зроблені у вигляді трапеції, а їх верх накритий напіввальмою. Як правило, в таких дахах на фронтоні можна розмістити цілком повноцінне вікно, а самі піввальми являють собою досить цікаві декоративні елементи.
Існує і ще один вид напіввальмового даху, коли нижня частина фронтону просто перекривається скатом. Це дозволяє забезпечити правильну трикутну форму решти фронтону, в якому зазвичай організовується слухове вікно. Якщо судити про такий дах по його зовнішньому вигляду, то він являє собою досить великий інтерес для дизайнерів.
Шатровий дах
У вальмового даху є ще один різновид, який отримав назву шатрового даху. Конструктивно вона має 3 і більше скатів, що сходяться в одній верхній точці. Цей тип даху не має вітрової планки, до того ж симетричність скатів по відношенню один до одного, просто вражає. Якщо будинок має форму правильного багатокутника або квадрата, то в ньому зазвичай використовується шатровий тип даху. У плані стійкості до вітру, цей тип даху досить добре себе зарекомендував. До того ж з точки зору дизайнерської думки, альтернатив таким дахам мало.
Багатощипцевий дах
Якщо будівля має форму складного багатокутника, то вона зазвичай накривається багатощипцевим дахом. Такі дахи дуже складні конструктивно через непросту систему крокв. Проте, при вдалому проєкті такого даху, можна створити дуже унікальну конструкцію
Ламаний дах
До видів мансардних дахів приватних будинків нерідко відносять і ламаний тип даху. Такий дах іноді називають дахом мансардного типу. Вони мають досить великий кут нахилу зламу, що дозволяє більш повно використовувати корисну площу мансарди в будинку.
Конічний дах
Конічний дах зустрічаються дуже рідко, що стосується приватних житлових будинків. Як правило, ці конструкції являють собою споруди округлої форми, однак накривається ним не всі приміщення будинку, а лише окремі його елементи, до яких, наприклад, можна віднести веранди круглої форми, або декоративні башточки.
Комбінований дах
Але саму складну конструкцію мають комбіновані типи дахів. Якщо говорити більш звичною мовою, то такі дахи являють собою поєднання багатощипцевих, шатрових, напіввальмових конструкції. Попри це, якщо котедж має комбінований дах, то його досить незвичайний вид привертає увагу, бо має велику кількість слухових віконець, критих невеликих балконів, а також веранди відкритого і закритого типу. І все б нічого, але такі дахи нелегко будувати та обслуговувати надалі.