Дах будинку може мати різну форму, а також різний кут нахилу покрівлі. Причому кут нахилу даху покрівлі найчастіше обумовлений не естетичними міркуваннями, а практичною стороною і певними вимогами. Адже від того, наскільки гострим або плоским є дах, залежить його міцність і термін використання. Тому кут розраховують, враховуючи всі необхідні параметри.


Як розрахувати кут нахилу покрівлі?

Вимірювання схилу покрівлі проводиться в градусах або відсотках. Ухил плоскої покрівлі має мінімальний кут нахилу 1 градус або 1,7 відсотка. Ухил гострого даху може мати, наприклад, кут нахилу 31 градус, тоді в процентному співвідношенні його схил становитиме 60 відсотків. Максимальний кут нахилу становить 45 градусів і це дорівнює 100 відсоткам. Для того, щоб швидко визначити показники в відсотках і градусах використовують спеціальні таблиці. Ухил покрівлі в процентах часто використовується в будівельних кресленнях.




Зробимо для прикладу розрахунок кута схилу даху при висоті даху 3 метри і довжині схилу 10 метрів:

  • Ділимо висоту даху на довжину схилу: 3/10=0,3
  • Множимо коефіцієнт на 100%: 0.3х100=30%
  • Кут нахилу покрівлі 30% дорівнює приблизно 17 градусів.




Також можна використовувати кутомір, інструмент, який безпомилково визначає потрібний кут покрівлі в градусах або відсотках безпосередньо на місці будівництва.



Основні чинники, що впливають на покрівельний кут

 

Покрівельний кут скатних дахів як правило коливається в межах від 11 до 45 градусів. При будівництві треба прорахувати, яким повинен бути цей кут. А для цього необхідно звернути увагу на наступні речі.

 

Вітрові навантаження

Якщо у вашій місцевості переважають сильні вітри, то не варто задумувати проєкт з гострим дахом. Через високу парусність покрівлі з великим ухилом вона більше схильна до руйнівної дії вітру. В цьому випадку краще зробити дах пологішим (чим менший буде нахил ската, тим безпечніше), а крокви під неї спорудити міцні, посиленого типу. Хоч і значно дорожче обійдеться будівництво, зате дах буде значно краще захищений від вітру. Однак при будівництві даху будинку слід враховувати не тільки силу вітру, але і його напрямок. Так, для металочерепиці бажано, щоб вітер дув прямо в площину листів. Якщо ж його пориви зайдуть з торців, то листи покрівлі будуть з більшою ймовірністю гнутися і відриватися. Тому в залежності від переважаючого напрямку вітру необхідно відповідним чином повертати скати даху.

 

 

Кількість опадів і снігові навантаження

Якщо ви проживаєте в такій кліматичній зоні де сніговий покрив взимку буває досить солідним, то дах роблять з максимальним ухилом покрівлі 45 градусів (можна і більше, але не менше). Це необхідно для зісковзування снігу вниз, інакше він злежиться на покрівлі, утворюючи дуже великий шар, здатний продавити покриття. А ось якщо покрівля має достатній кут (близько 45 градусів), можна і про посилення крокв не турбуватися. Як, втім, і про систему затримання снігу. Однак вітрові навантаження для такого даху посилюються. Тому остаточний вибір роблять, враховуючи всі кліматичні умови.



Треба зауважити, що не тільки сніг, а й дощ, і град, і пекучі сонячні промені періодично будуть випробовувати ваш дах на міцність. Якщо місцевість сонячна, а дощів протягом року випадає небагато, то можна обмежиться і плоским дахом з ухилом, близьким до мінімуму.



Мінімально допустимий ухил покрівлі для різних матеріалів

 

Металочерепиця


Найменший кут нахилу скатів покрівлі з металочерепиці дорівнює 15 градусам (за даними деяких виробників металочерепиці - 14 градусам). Однак було виявлено, що найбільше сніг любить залежуватися на металочерепних дахах з ухилом від 20 до 35 градусів. Занадто малий ухил також поганий - вода не встигає стікати з даху, давлячи на покрівлю і підтікаючи під стики при дуже сильних зливах. Виправить ситуацію тільки вибір черепиці зі збільшеною висотою хвиль.

Подивитися всі види металочерепиці


 

Профлист (профнастил)

Ну, а мінімальний ухил покрівлі з профнастилу має дещо менше значення - 12 градусів. Малі кути нахилу вимагають двохвильового нахлесту, а кути від 15 градусів - нахлесту у 20 сантиметрів. Крок обрешітки збільшується зі збільшенням ухилу. У майже плоских дахів роблять суцільну обрешітку. При скупченні великої кількості снігу може відбутися прогин покрівлі.

Подивитися всі види профнастилу

 


Гнучка черепиця (м'яка покрівля)


Обрешітка під гнучку черепицю являє собою суцільну основу зроблену з листів фанери або ОСБ. Мінімально допустимий ухил скатів для даного покрівельного покриття становить не менше 11 градусів.

Подивитися всі види бітумної черепиці


 

Єврошифер (Ондулін)



Для цього матеріалу мінімальний ухил скатної покрівлі невеликий, становить він 11 градусів. Але при роботі з ондуліном на дахах з невеликим ухилом є одна умова: потрібна обрешітка суцільного типу.

 

Глиняна черепиця та азбестоцементний шифер


Для даних покрівельних матеріалів потрібно ухил скатів рівний 22 градуси. При цьому потрібно уважно ставиться до розрахунку системи крокв, тому, що навантаження від важкого матеріалу будуть чималими. А якщо приплюсувати до них шар снігу або потужні пориви вітру, то і зовсім отримаємо підвищені вимоги до опорної системи покрівлі. І ще треба відзначити, що зменшення ухилу тягне за собою збільшення навантажень на крокви.