Найчастіше роботу по вимірах металочерепиці роблять монтажники, а сам розрахунок металочерепиці на дах покрівельні компанії. Однак якщо знати кілька нехитрих правил, зробити грамотно і точно виміри покрівлі ви зможете самостійно.
Як розрахувати металочерепицю на дах?
Металева черепиця має репутацію сучасного, вишуканого та простого в монтажі покрівельного покриття. Перед кріпленням цього матеріалу обов'язково займаються розрахунками, враховуючи розмір одного листа, форму дахів, крок обрешітки та деякі інші нюанси.
Креслимо схему в площині
Насамперед вам потрібно накреслити схему вашої покрівлі в площині. Досить часто клієнти намагаються малювати всілякі 3D-проекції, проте насправді, щоб грамотно розрахунок покрівлі з металочерепиці, необхідне елементарне креслення, що представляє вигляд зверху, таке креслення навіть необов'язково виконувати в масштабі.
Коли ви приїдете в офіс компанії для підсумкового розрахунку, менеджер просто поставить вам уточнювальні питання з серії «Чи правильно розумію, що тут у вас є примикання?» та ін. Ви просто дасте необхідні коментарі.
Навіть комп'ютерна програма, яка автоматично здійснює розрахунок матеріалу, ділить покрівлю на сегменти, що є трикутниками, трапеціями та іншими елементарними фігурами.
Приступаємо до вимірів
Щоб легше та швидше виміряти покрівлю, найкраще робити це вдвох. Жодних спеціальних пристроїв типу лазерного далекоміра вам не потрібно.
Як показала практика, досить довгомірної рулетки, яка продається у будь-якому будівельному супермаркеті. За її допомогою вам необхідно зафіксувати розміри всіх ребер.
Зазвичай виміри відбуваються наступним чином: одна людина підходить до краю покрівлі і фіксує кінець рулетки на тому місці, де закінчується кроквяна нога. Друга людина фіксує рулетку на верхній частині даху (на ковзані).
Є одне правило, якого слід обов'язково дотримуватися: крім ребер, необхідно виміряти всі схили. Річ у тому, що часто розміри схилів не збігаються ідеально. Можуть бути невеликі відхилення, які непомітні неозброєним оком. Нічого фатального в цьому немає, проте їх варто враховувати при розрахунках, а тому заміряйте кожен схил окремо.
У жодному разі не потрібно робити всі виміри з боку горища, зсередини. В іншому випадку ви отримаєте дуже приблизні розміри.
- виміри покрівлі найкраще проводити вже після того, коли буде готова решетування. Маючи тільки кроквяну систему, виміри також можливі, але з використанням решетування вони, однозначно, будуть точнішими.
- потрібно обов'язково поміряти периметр даху, де потім передбачається карнизна планка. Цей розмір також потрібний, щоб порахувати кількість листів металочерепиці.
- не забувайте, що металочерепиця не закінчується кроквяною ногою. Як правило, робиться випуск 5-10 см для того, щоб покрівля мала гідний вигляд. Коли вам робитимуть підсумковий розрахунок, обов'язково озвучте менеджеру свої побажання щодо випуску.
- слід обміряти периметр виходів труб із зовнішнього боку. Це необхідно, щоб замовити планки примикання, які потрібні для захисту від протікання.
Якщо плануються мансардні або слухові вікна, виміряйте їх і вкажіть їх розташування на кресленні. Це дозволить заощадити кілька метрів черепиці.
Якщо розрахунок буде здійснено без урахування мансардних вікон, ніяких проблем не виникне: монтажники підріжуть матеріал у розмір. У разі примикання до вашого будинку будь-яких будівель, також слід відобразити це у кресленні.
Довжина листів
Іноді люди хочуть замовляти великі листи металочерепиці, наприклад довжиною 6 або 7 м, щоб не монтувати їх з нахлестами. Зазначимо особливо, що нахлести не є причиною протікання, оскільки це неможливо конструктивно.
Якщо площа вашої покрівлі становить близько 200 кв.м., то економія за рахунок великих листів може становити максимум 4-5 квадратних метрів, проте ця вигода, швидше за все, зійде нанівець, коли вам порахують вартість доставки. Для доставки металочерепиці завдовжки, наприклад, 7 чи 6 метрів бус не підійде.
Зазначимо також, що при замовленні великих листів металочерепиці процес монтажу може ускладнитися. Підіймати удвох на висоту дво-, триповерхового будинку лист завширшки 7 метрів, досить складно. Крім того, є ризик пошкодити полімерне покриття, шоркнувши лист металочерепиці об сходи або крокви.
Металочерепиця та добори: як розрахувати їх кількість
Розраховуєте, скільки знадобиться металочерепиці та планок для двосхилого даху? Тоді наша стаття буде вам корисною.
Рахуємо площу ската і даху
Спочатку треба розрахувати площу покрівлі. Для цього рахуємо окремо площу кожного ската.
Вимірюємо довжину ковзана, карниза та торців. На зображенні нижче показано, де вони розташовані.
До вимірів слід приступити, коли встановлена кроквяна система, обрешітка, контробрешітка і лобова дошка (якщо ви підшиватимете карнизну звис). Якщо дах вимірюють по кроквах, при розрахунку металочерепиці враховують, що після монтажу обрешітки розміри покрівлі збільшаться.
Іноді довжина карниза та ковзана відрізняються. Але ми для прикладу візьмемо просту двосхилу покрівлю з однаковими карнизом та ковзаном.
Щоб розрахувати площу схилу, помножте довжину карниза на довжину торця. Наприклад:
Вибираємо профіль металочерепиці
Budtraffic пропонує металочерепицю з різними профілями ― класичними, з плавними асиметричними хвилями (металочерепиця: Феміда, Діамант, Егерія, Модерн, Опал, Пола, Преміум, Сапфір, Яспіс). Вони по-різному виглядають - вибирайте, яка вам більше подобається. Але пам'ятайте: вони відрізняються не лише зовнішнім виглядом. Кожен профіль має свою корисну ширину.
Корисна (робоча) ширина листа - це ширина без урахування нахльосту. Цей показник стане в пригоді для розрахунку кількості листів.
Чим більша корисна ширина – тим менше листів знадобиться на покрівлю. Наприклад, у нашій лінійці найбільша корисна ширина у металочерепиці Пола - 115 см. Це на 11 мм більше, ніж у профілю Яспіс.
Економія очевидна: 10 аркушів Пола на 110 см ширше, ніж 10 аркушів Яспіс.
Вам знадобиться менше листів металочерепиці Пола, а отже, ви витратите менше грошей на покупку металочерепиці.
Перейти в категорію "Металочерепиця" і подивитися всі товари
Підраховуємо кількість листів металочерепиці в один ряд
Наприклад розрахуємо кількість металочерепиці Пола. Це один із найпопулярніших профілів. Його корисна ширина - 115см.
Довжина конька та карниза - по 10 м. Щоб з'ясувати, скільки листів металочерепиці потрібно, ділимо довжину ковзана на корисну ширину металочерепиці (вказуємо в метрах): 10: 1,15 = 8,69565...
Округлюємо в більшу сторону і не забуваємо множити результат на два, тому що у нас два скати: 9 х 2 = 18.
Для покрівлі площею 100 м 2 нам потрібно 18 листів металочерепиці.
Листи металочерепиці можна монтувати в один ряд (коли довжина листа дорівнює довжині ската), а можна у два. Якщо ми монтуватимемо матеріал в один ряд, то нам знадобиться 18 аркушів. Якщо у два ― 36 (18 х 2).
Розраховуємо кількість рядів
Покрівельний матеріал може укладатися в один або кілька рядів, залежно від довжини ската (торця) та від переваг покрівельника/замовника.
Якщо довжина схилу 4-5 м, металочерепицю укладають в один ряд. Якщо скат довший за 5 м, рекомендуємо монтувати покрівельний матеріал у два ряди ― вам буде зручніше перевозити, підіймати на покрівлю та укладати листи.
Здавалося б, можна зробити ряди однаковими - поділити довжину ската (торця) навпіл. Але не все так просто. Металочерепиця має «заборонені» довжини ― розміри, в яких вона не випускається. Для кожного профілю ці показники відрізняються.
Щоб уточнити «заборонені» довжини для профілів металочерепиці, зателефонуйте менеджерам. Вам нададуть необхідну інформацію.
Рахуємо кількість додаткових елементів
Відразу наведемо приклад зображення, на якому вказані всі необхідні елементи обробки металочерепиці
- Водостічна система
- Снігозатримувач
- Вентиляційний вихід
- Парасолька (ковпак) для димохідної труби
- Покрівельний матеріал
- Мансардне вікно
- Єндова
- Стрічка вентиляційна конькова
- Коник даху (конькова планка)
- Пиломатеріали для кроквяної системи
- Мінеральна вата
- Плівка для даху
- Софіт
- Вітрова планка
- Капельник
- Карнизна (лобова)
Представлені елементи застосовуються не тільки як комплектуючі для металочерепиці, але й використовуються в інших покрівельних матеріалах, маючи незначні відмінності за формою.
Елементи мають стандартну заводську довжину – 2 метри. Оскільки для більшої герметичності вони укладаються один на одного приблизно на 10 см, то їх розрахунку будемо використовувати загальну формулу.
Кількість певного додаткового елемента для покрівлі = L/1,9. Де L – повна довжина, яку потрібно закрити, 1,9 м – корисна довжина стандартного елемента. Отриманий результат округляємо у бік.
Приклад. Припустимо, довжина даху ковзана становить 7 метрів. Тоді кількість планок ковзана становитиме 7/1,9=4. Подібним чином самостійно розраховуємо інші елементи оздоблення металочерепиці.
Кількість саморізів для кріплення металочерепиці
Необхідним елементом будь-якої металевої профільованої покрівлі є кріплення, завдяки якому матеріал надійно тримається на решетуванні. Для металочерепиці використовуються спеціальні шурупи зі спеціальною прогумованою шайбою. Найчастіше використовуються саморізи 4,8 х35 мм, де перше значення - діаметр, а друге - довжина кріплення. Середня витрата таких шурупів становить від 6 до 8 штук на квадратний метр покрівельного покриття. Зазвичай кріплення відпускається кратно упаковці. Кількість таких шурупів в упаковці в середньому становить 250 шт.
Для кріплення додаткових елементів (конька, вітрова планка, лобова і планка примикання) використовується саморіз 4,8х35, встановлюється також через 20-25 см.