Одним з фінішних етапів будівництва будинку є монтаж металевої водостічної системи. Розберімо поетапно, так, як металеві водостоки популярні в м Луцьк Волинської обл. Україна.

Металеві водостоки — традиційні системи відводу води для захисту дахів будинків. Ці нескладні конструкції показали надійну ефективну роботу протягом століть. Сучасні варіанти, як правило, споруджуються з готових компонентів промислового виробництва.


Елементи металевої водостічної системи

водостічна система монтаж

Ринва призначена для збору дощової води, також служить компенсатором переливу води. З'єднання фрагментів жолоба з кутовими елементами та між собою здійснюється навхрест, додатково закріплюється за допомогою з'єднувача ринви.

водостічна система монтажЛійка водостічна встановлюється на жолобі. Необхідна для збору і відводу води з нього в водостічну трубу. Є перехідним елементом між ринвою і водостічною трубою.
водостічна система монтажЗаглушка ринви встановлюється на торцях ринви, має гумовий ущільнювач.
водостічні системи монтажКут ринви внутрішній 90° встановлюється на внутрішніх кутах покрівлі для повторення контуру по її периметру. Призначений для зміни напряму руху води в жолобі.
водостічні системи монтажКут ринви зовнішній 90° встановлюється на зовнішніх кутах покрівлі для повторення контуру по її периметру, змінює напрямок руху води в жолобі.
водостічні системи монтажТримач ринви монтується на торець кроквяної ноги або карнизну дошку поверх карнизної планки (або іншого оздоблювального матеріалу). Жорсткість і міцність конструкції тримача забезпечує потужна опорна полка.
ринва монтажТримач ринви довгий монтується на ребро кроквяної ноги або поверх обрешітки під покрівельний матеріал (металочерепицю, профнастил) до його укладання.
ринва монтажЗ'єднувач ринви призначений для з'єднання елементів жолоба між собою, а також кутовими елементами водостічної системи: кут ринви зовнішній 90° і кут ринви внутрішній 90°.
ринва монтажКоліно труби водостічної — змінює напрямок руху води при переході з ринви у водостічну трубу, а також створює вигин труби. Встановлюється в будь-якій частині водостічного стояка, дозволяє повторити складний контур карнизної системи, а також виступаючих елементів фасаду.
Труба монтаж водостічної системиТруба водостічна — використовується для відводу води з ринви на землю через випускну воронку, також виконує функцію сполучної труби. Має обтиск для з'єднання з елементами водостічного стояка за принципом внутрішнього замка.
Коліно зливнеКоліно зливне встановлюється на кінці ринви, змінює її напрям у вимощення для відводу води на землю.
Тримач труби водостічноїТримач труби водостічної призначений для кріплення водостічної труби до фасаду. Рекомендується розташовувати в верхньому і нижньому рівнях фасаду і на стиках елементів водостічного стояка.




Інструменти для монтажу

  1. Шурупокрут із шестигранною насадкою 6 мм.
  2. Електричні висічні ножиці.
  3. Ручні покрівельні ножиці.
  4. Киянки (дерев'яні, каучукові).
  5. Ножівка, лобзик, молоток.
  6. Перфоратор, дриль, пістолет для герметика.
  7. Рівень, нівелір, вимірювальні інструменти та пристосування.


Монтаж металевої водостічної системи

Пластикові водостічні системи краще не монтувати при низьких температурах, оскільки можлива поява тріщин від механічних навантажень при нарізці і установці. А ось металеві системи можна спокійно кріпити за будь-яких погодних умовах. Але враховуйте лінійне розширення водостоку від перепадів температур.

 

Монтаж тримачів ринви (кронштейни)

Монтаж здійснюється за допомогою монтажних метисів в залежності від виду кріплення.

На карнизній дошці потрібно позначити місце розташування випускний воронки. Потім по обидві сторони від осі воронки провести монтаж тримачів ринви. Відстань від осі воронки до тримачів жолоба і між ними не повинно перевищувати 250-300 мм (рекомендований - 300 мм). З метою забезпечення правильного відтоку води тримачі ринви рекомендується розташовувати в порядку віддалення від воронки в лінію, забезпечивши жолобу ухил 1% (100 мм на 10 м). У місцях стиків між ринвами встановлювати по 2 кронштейни з кроком 120 мм (див. Пункт 4 рис. 5).

Увага! Різні конструкції тримача ринви мають різну черговість в монтажі покрівлі:


Монтаж тримачів жолоба

водостічна система монтаж (мал.1)

Монтаж тримачів ринви


  • 1-ий вид тримача жолоба монтується на торець кроквяної ноги або карнизну дошку поверх карнизної планки (або іншого оздоблювального матеріалу). Цей тримач дозволяє здійснювати монтаж водостічної системи по закінченню покрівельних робіт. Жорсткість і міцність конструкції тримача забезпечує потужна опорна планка. 
  • 2-ий вид тримача жолоба монтується на ребро кроквяної ноги або поверх обрешітки під покрівельний матеріал (металочерепицю, профнастил) до його укладання. Після монтажу кріплення жолоба відгинається до вертикального положення (див. Мал. 2-го виду). Для створення кута відгинають перший і останній тримач, натягнути шнур між ними. Решта вигинають так, щоб вони доторкалися шнура.


Кількість кронштейнів для монтажу вирахувати просто: відстань між двома сусідніми повинна бути 50-60 см. Ділимо загальну довжину стіни на цю відстань. До отриманої цифри додаємо крайній кронштейн і отримуємо необхідну кількість для однієї стіни. Аналогічно розраховуються всі інші. Якщо будівля має нелінійну форму, рахувати доведеться поштучно — кутові елементи повинні підтримуватися з двох сторін.


Максимальне навантаження, яке можуть витримати пластикові або металеві утримувачі, становить 75 кг. Цифра вражаюча і багатьох наводить на думку про значне збільшення відстані між кріпильними елементами, щоб заощадити кошти. Це одна з типових помилок при монтажі водостічних систем: жолоби деформуються, провисають і навіть обриваються під вагою мокрого снігу.


Підготовка жолоба до монтажу

Попередньо розпланувати розміщення фрагментів, сполучних і кутових елементів жолоби. монтаж водостічної системи

водостічна система монтаж (мал.2)

Відміряти необхідну довжину жолоба з урахуванням мінімального (30 мм) Перехлеста в місці з'єднання і відрізати його за допомогою ножівки або пили по металу. Відзначити та вирізати на жолобі V-подібний отвір шириною 100 мм під воронку випускну. Відстань від краю жолоба до труби водостічної має бути не менше 150 мм.

Увага!
З'єднання фрагментів жолоба з кутовими елементами та між собою здійснюється внахлест (не менше 30 мм), додатково закріплюється за допомогою з'єднувача жолоба.


Монтаж ринви

Монтаж ринви 1-ого типа:

Вставить ринву в держатель первого вида, заведя его переднюю часть за носик крюка. Аккуратно зажать руками таким образом, чтобы задняя часть могла войти в замок. Установить желоб в держатель.

Монтаж ринви 2-ого типа:

Надеть ринву на носик держателя 2-ого вида. Установить желоб в держатель и зажать язычком замка заднюю часть желоба. При монтаже держателя 2-го типа необходимо:

1) отогнуть язычок кронштейна на 45°;

2) провернуть по часовой стрелке на 180°

монтаж водостічної системи

ринва монтаж (мал.3)


З'єднання фрагментів жолоба

З'єднання фрагментів жолоба з кутовими елементами та між собою здійснюється внахлест (не менше 30 мм). Для забезпечення герметизації водостічної системи, елементи жолоба закріплюються муфтами жолоба. Щоб з'єднати фрагменти жолоба необхідно:


водостічна система монтаж


ринва монтаж (мал.4)


1.) Відігнути внутрішню полицю нижнього (щодо кута нахилу), елементу на 80-90 °;

водостічна система монтаж

ринва монтаж (мал.5)


2.) З'єднати два елементи як показано на малюнку 2;


водостічні системи монтаж


3.) Повернути за годинниковою стрілкою верхній елемент до щільного з'єднання;

водостічні системи монтаж

4.) Повернути раніше відігнуту внутрішню полицю нижнього елемента в початкове положення;


водостічні системи монтаж


5.) Намітити розташування муфти ринви таким чином, щоб стик розташовувався чітко по центру, і надалі не пересувати (необхідність цього пов'язана з тим, що на муфті розташована ущільнююча гумова прокладка, що забезпечує герметизацію; при переміщенні з'єднувача борозенки ущільнювача, спрямовані всередину, можуть змістити в ту або іншу сторону, в цьому випадку герметизація стику порушиться).

ринва монтаж

6.) Встановити з'єднувач жолоба на місці стику. Зачепити задній фланець з'єднувача за внутрішній край жолоба, що забезпечити фіксацію з'єднання. Рівно надіти з'єднувач, підтягнути передню частину з'єднувача до жолоба, замкнути замок і закріпити конструкцію язичком з'єднувача.


ринва монтаж7.) При кутовому з'єднанні також зберігається правило: відстань між з'єднувачем і власником має бути 60 мм, тобто необхідно встановити додаткові власники до і після з'єднувача на внутрішньому і зовнішньому кутах жолоби.


Увага! Для того, щоб уникнути протікання в місцях з'єднання жолобів, а також зовнішніх і внутрішніх кутів, важливо пам'ятати кілька правил:

  • Змонтувати з'єднувач жолоба якісно можна тільки один раз. При повторному монтажі з'єднувач не прилягає до жолобу щільно, тому місце стику буде протікати.
  • З'єднувач, надітий на жолоб, не можна пересувати, тому що можна пошкодити ЛКП або зам'яти борозенки на ущільнюючій стрічці, що може привеcти до розгерметизації з'єднання.
  • При монтажі важливо дотримати чітку лінійну стикування жолобів. Навіть невеликий перекіс призведе до розгерметизації.
  • На кожен стик жолобів між собою і з внутрішніми і зовнішніми кутами необхідно встановлювати 2 кронштейна - по одному на кожній зі сторін від стику жолоба (мал.5, 7 пункту 4).


Монтаж лійки водостічної

Завести зовнішній край воронки під зовнішній край жолоба. Щільно притиснути воронку і зафіксувати її, загнув різьблений фланець воронки на задній край жолоба.
ринва монтаж

водостічні системи монтаж


Монтаж заглушки жолоба

Заглушка жолоба має універсальну конструкцію. На торці ринви встановити заглушки, зафіксувавши гумовим молотком (киянкою). Гумовий ущільнювач заглушки, передбачений в місцях стиків елементів, забезпечує герметичність і міцність з'єднань елементів. Не потребує додаткових заходів з герметизації.

монтаж ринви


водостічні системи монтаж


Підготовка до монтажу труби водостічної

Відмірявши необхідну довжину труби водостічної, відрізати її за допомогою ножівки або пили по металу. Монтаж труби здійснюється безпосередньо під воронкою. Якщо виліт карниза або елементів фасаду становить понад 300 мм, то монтаж труби здійснюється за допомогою 2 колін з додавання відрізка труби між ними. У цьому випадку даний відрізок труби буде виконувати роль труби сполучної.

Труба водостічна з одного боку має обтиск. Він служить для з'єднання труб між собою і з іншими елементами водостічного стояка за принципом внутрішнього замка.  Завдяки такому з'єднанню, замок не видно зовні.

монтаж ринви


водостічні системи монтаж


Монтаж колін труби водостічної

Коліна використовуються, коли необхідно повторити контур фасаду або щільно підвести до стіни водостічну трубу при виступаючому карнизі. Коліна вставляються одно в інше, або з'єднуються патрубком (відрізком водостічної труби).

водостічні системи монтаж


водостічні системи монтаж


Монтаж відводу труби водостічної

Відведення труби водостічної є завершальним елементом водостічного стояка. Служить для відводу потоку води на вимощення. Використання відведення допоможе захистити конструкцію фундаменту і зберегти його міцність і довговічність. Встановлювати цей елемент рекомендується на відстані 300 мм. від нижньої позначки відведення до землі (підмостки).

водостічні системи монтаж


водостічні системи монтаж



Монтаж утримувача труби водостічної

Після проведення підготовчих робіт з усіма елементами водостічного стояка, а також після того, як ви визначили розмір системи цілком, на стіні необхідно виконати розмітку місць кріплення тримачів труби. 

монтаж водостічної системи


водостічні системи монтаж


Монтаж водостічного стояка

Збірка водостічних стояків може проводитися частково або повністю на будь-якій рівній поверхні. Після розміщення, витримавши необхідну відстань до нульової позначки (землі, вимощення), зафіксувати конструкцію у всіх власниках затискними клини, зсувайте їх вниз до упору

Для поліпшення естетичного вигляду конструкції, рекомендується здійснювати монтаж водостічної стояка швом до стіни.

монтаж водостічної системи

Увага! Як мінімум 2 рази на рік восени і навесні водозливна систему необхідно очищати від листя та бруду, можна використовувати будь-який неагресивний миючий засіб (можна засобом для миття посуду), після чого змити хорошим напором води.


Монтаж водостічної системи відео


Помилки та наслідки при монтажі водостічної системи

  • неправильний вибір системи знизить її пропускну здатність, що призведе до переливу води з жолоба;
  • не витриманий кут нахилу жолоба. Вода буде переливатися з жолоба;
  • недостатньо воронок. Вода буде виливатися з них і з ринв;
  • занадто велика відстань між кронштейнами, жолоб буде прогинатися під вагою снігу і води;
  • занадто велика відстань між сусідніми хомутами для кріплення труб. Вони можуть не витримати вітрове навантаження;
  • труба примикає до будинку. Від вологи стіна, цоколь і фундамент в цьому місці можуть руйнуватися.


Все перераховане, в результаті може підтопити фундамент і зруйнувати будівлю. Не самий чудовий підсумок роботи.